As a tradition of LIS every third Friday of each new term is a meritorious prize giving ceremony.

This term`s edition of the prize giving ceremony went down on the 20th of January 2017 with many students receiving awards.

The following are the students that received prize;

CLUBS
Sabrina Mkare Jefwa MUSIC CLUB
Emmanuel Julius Nyerere Trier ASTRONOMY
Njane Muiruri MUN CLUB
Suleiman Nahid Hasham ROBOTICS CLUB
Mohamed Harim Moughal ART CLUB
Arafat Ibrahim Ogle AVIATION CLUB
Ahmed Mohamed Ahmed PRESIDENT’S AWARD PERFORMING ARTS

SPORTS
Ahmet Cagri Yavas SOCCER
Abdulbaki icoz SOCCER
Jordan Ndirangu Githire BASKETBALL
Richy Mahinda Mistri BASKETBALL
Afra Beria Baki VOLLEYBALL
Zakaria Hamza Fernandez TABLE TENNIS

DISCIPLINE
Y7
Nyambura Kamau Most disciplined
Bill Kipruto Sigilai Second Most Disciplined
Burak Serik Third Most Disciplined

Y8
Peter Chesang Chemelil Most disciplined
Karlyn Njoki Githui Second Most Disciplined
Ezgi Asli Third Most Disciplined

Y9A
Amarah Nahid Hasham Most disciplined
Muthoni Kamau Second Most Disciplined
Ahmed Abdelmaguid Mashaly Third Most Disciplined

Y10
James Muturi Kimani Most disciplined
Austin Njihia Njoroge Second Most Disciplined
George Githongo Kimani Third Most Disciplined

Y11
Emmanuel Julius Nyerere Trier Most disciplined
Osman Kemboy Second Most Disciplined
Njane Muiruri Third Most Disciplined

Y12
Ednah Neema Akoth Most disciplined
Lorraine Achieng Oloo Second Most Disciplined
Sabrina Mkare Jefwa Third Most Disciplined

Y13
Sulem Osman Yusuf Most disciplined
Limbiso Phiri Second Most Disciplined

Bruke Tewodros Most discipined student in dormitory

ACADEMIC
Y7
Ihsan Kerem Ozturk
Nyambura Kamau
Burak Serik

Y 8
Peter Chesang Chemelil
Karlyn Njoki Githui
Suleiman Nahid Hasham

Y 9
Ahmed Abdelmaguid Mashaly
Amarah Nahid Hasham

Y10
Mark Njore Mwaura
Jesse Mbugua Kamau
Afra Beria Baki
James Muturi Kimani
Michael Mugo Karimi

Y 11
Immanuel Reuben Ogendo
Anas Dahir Hussein
Jordan Ndirangu Githire
Alvin Paul Otieno Owiti Awuor
Matthew Murimi Kiragu

Y12
Yujin Mosongo Angolio
Ednah Neema Akoth
Lorraine Achieng Oloo
Asude Ozmen
Ayub Abdikadir Muktar

Y13
Lloyd Gacheru Mbugua
Limbiso Phiri
Sulem Osman Yussuf

MOST IMPROVED
JAMES MUTURI KIMANI Most Improved Student Y10